Autor - Jan Mikulička a redakce

Nejvíc vytřídili v Albrechticích, Kořenově a Doksech

11.9.2022 13:14 | Region

Výsledky 17. ročníku soutěže obcí v třídění odpadů v Libereckém kraji Zlatá popelnice byly slavnostně vyhlášeny v hotelu Královka v Janově nad Nisou. Nejlépe si v roce 2021 vedli v Albrechticích v Jizerských horách,  Kořenově a Doksech.

Dokončení obnovy poutního areálu v Horní Polici podpoří kraj

21.7.2022 11:45 | Českolipsko

Také v letošním roce odsouhlasili krajští radní a zastupitelé poskytnutí peněz na obnovu památek v rámci individuálních dotací. Tato částka činí 13,8 milionu korun. Jedním z projektů, které se dočkají podpory, je druhá etapa obnovy poutního areálu v Horní Polici. Liberecký kraj na ni přispěl částkou 1,3 milionu korun. Práce se týkají sanace a zabezpečení severního křídla ambitu a související sanace vnější římsy.

Víkend v památníku a na rychtě

18.7.2022 20:19 | Tipy na výlet

Po celé zemi se ve čtvrtý červencový víkend – 23. a 24. července – uskuteční tradiční Dny lidové architektury. Připojí se k nim i Památník Karla Hynka Máchy v Doksech a Vísecká rychta v Kravařích, obojí pobočky Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Po celý víkend do nich bude vstup zdarma. Sobota přinese kulturní program.

Výstava obrazů v galerii Jídelna spojuje čtyři výtvarníky

21.6.2022 19:50 | Muzeum

Setkávání. Tak se jmenuje společná výstava obrazů čtyř umělců, čtyř rozdílných osobností, které se výjimečně sejdou v jednom prostoru. Tím je Galerie Jídelna, která se nalézá v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii. Představí práce Jany Heřmanové, Dana Váchala, Milana Pokorného a Miroslava Pangráce a potrvá do 18. září.

Na opravu fasády kostela ve Volfarticích věnuje kraj 700 tisíc

9.6.2022 16:00 | Českolipsko

Také v letošním roce odsouhlasili krajští radní a zastupitelé poskytnutí peněz na obnovu památek v rámci individuálních dotací. Tato částka činí 13,8 milionu korun. Jedním z projektů, které se dočkají podpory, je oprava fasády věže a odvodnění na kostele svatého Petra a Pavla ve Volfarticích. Poputuje na ni 700 tisíc korun.

Českolipská muzejní noc představí hornictví

6.6.2022 17:38 | Muzeum

Muzejní noc se po dvou ročnících vrací v červnovém termínu a do celého klášterního areálu. Tradiční akce Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě ve spolupráci s městem Česká Lípa se uskuteční v pátek 10. června. Devatenáctý ročník naváže na nově otevřenou stálou expozici Těžba uranu na Českolipsku a ponese se v duchu hornictví.

V soutěži bodovaly Waldvilla, Cizinec, lisované sklo i Rokytnice

10.5.2022 16:51 | Literatura

Potkat jelena a Waldvilla, Cizinec, Hranice desfourských lesů a velkostatku Smržovka, Hledání rovnováhy, Design československého lisovaného skla 1948-1989 a Stará vlast Rokytnice v Krkonoších.

Lomnice nad Popelkou se stala Historickým městem Liberecka

9.5.2022 08:00 | Region

Titul Historické město Libereckého kraje se stala Lomnice nad Popelkou. Obsadila první místo v krajském kole soutěže o Cenu Programu regenerace za rok 2021. Předání ocenění se uskuteční 7. května od 17 hodin v rámci Slavnosti vína. Zástupce města obdrží šek na sto tisíc korun.

Oslavy velikonoc v Libereckém kraji přinesou pečení i chůdy

1.4.2022 12:17 | Region

Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a Červený pondělek. Po roce se opět blíží Velikonoce – svátky jara. V tradiční lidové kultuře se tyto dny pojí s řadou obyčejů, které mají především očistný, ochranný a blahonosný charakter. Důležitou roli v těchto zvycích, jejichž kořeny sahají do dob pohanských, hrají voda, oheň, zeleň a koledy.

Archeologové odkryli hrob vojáků z prusko-rakouské války

30.3.2022 17:53 | Mimoň

Zajímavý objev učinili archeologové v rámci rekonstrukce krajské silnice číslo II/268 z Mimoně na hranice kraje. Kvůli úpravě trasy silnice v zatáčkách nad Horní Krupou, kde se vozovka rozšíří, je nutné přemístit jeden z pomníků prusko-rakouské války, která tudy roku 1866 prošla. Během odstraňování pod ním archeologové odkryli hrob dvou vojáků.