Proluka u Jeřábkova náměstí se mění na odpočinkovou zónu

Verze pro tisk |

Změnou patrnou na první pohled v těchto dnech prochází proluka na Jeřábkově náměstí v centru České Lípy. Prázdné místo, které doposud všem připomínalo jen neuskutečněnou stavbu městského divadla, se nyní proměňuje v odpočinkovou zónu.

Zmizel především nevzhledný modrý plot. Jeho část však prozatím stojí mezi památkově chráněnou budovou č. p. 159 a budovou č. p. 252 v Sokolské ulici. Pletivo, které čekají drobné úpravy a nový nátěr, chrání historicky cennou budovu před poškozováním, zároveň znemožňuje přístup k zadním traktům soukromých domů v Sokolské ulici a v ulici Prokopa Holého. Uprostřed prostranství, kde dříve byla jen tráva, pomalu roste nový chodníček z kamenné mozaikové dlažby. Zbrusu nový chodník však bude také okolo celého travnatého prostranství, stát bude na místě stávajícího rozbitého.

K chodníku v proluce přibudou ještě lavičky, květinové záhony a okrasné keře. Celý terén se navíc vyrovná, vysadí se nová tráva. Veškeré úpravy by měly být hotové do konce tohoto roku, hrazeny jsou z rozpočtu odboru rozvoje, majetku a investic MěÚ Česká Lípa pro letošní rok.

Veškeré změny v proluce na rohu Tržní a Sokolské ulice však budou pouze dočasným řešením. Stále tak zůstane otevřená možnost, že na místě v budoucnu vyrostou nové budovy, které by doplnily uliční frontu.

„Je problém najít pro místo smysluplné využití. Bytů má Česká Lípa dostatek, funkci multifunkčního centra zastane KD Crystal, ve městě máme i muzeum s galerií, sportovní komplex. Radnice však chce neustále zůstat otevřená příchodu investora, nebo realizaci velkého investičního záměru,“ podotkl místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle. Ten doplnil, že si město rovněž uvědomuje, že je doba pro investice složitá.

„Realizace nějaké trvalé zástavby v proluce Jeřábkova náměstí je pravděpodobně hudbou budoucnosti. Po letošních úpravách chceme pokračovat i v příštím roce. Plánujeme opravit štít památkově chráněné budovy č. p. 159 a také zrekonstruovat dům č. p. 252 v Sokolské ulici. Zájem o jeho koupi zatím není, necháme si tedy zpracovat statický posudek a podle něj dům opravíme,“ doplnil Jiří Kočandrle. 

alt
alt
Nahoru