3/2021

Verze pro tisk |

Je super, že čím dál více lidí se snaží objevovat identitu našeho města.

Například úřad chystá pomník Leopoldu Mollovi. Zkusím prozkoumat jeho rodokmen a zjistit o něm další informace. Už například vím, že někteří jeho příbuzní skončili v Treblince, ale jiní holocaust přežili. O zajímavých rodácích píše na svém facebooku i radní Michal Prokop. Vždy pookřeji při každém takovém počinu. Stále tvrdím, že Lípa není žádná prdel světa. Je to město se zvláštní historií i zajímavou současností. Jsem rád, že žiji v takovém dynamickém městě. I když vždy dodávám, že o své město a kulturu v něm se zajímá asi tak 1 300 lidí, ostatní tu jen přespávají.

I jiné obce jsou pyšné na své rodáky či lidi, kteří v nich žili. Jak jsem avizoval minulý týden, vypravil jsem se na další etapu Svatojakubské cesty a narazil na místa, kde se narodil architekt Gočár, nebo kde žila Dobromila Rettigová.

S dalším putováním musím pár týdnů posečkat. Čekají mě desítky či spíše stovky různých slovních hodnocení, zkoušení domškoláků, psaní vysvědčení, do toho on-line i presenční vyučování. Snad mezitím otevřou aspoň v omezeném režimu ubytovny a budu si moci dát legálně i několik etap najednou.

Minulý víkend jsem cestou poslouchal podcast, kde se Staněk s Čermákem hádali o tom, kdy se z vakcín stane artikl černého trhu. Realita během týdne předčila všechna naše očekávání. Vakcín se nedostává a místo potřebných je zatím naočkováno několik stovek úředníků sedících doma na home office. A spolu s nimi i jejich rodinní příslušníci.

Kdyby se Babiš furt nechlubil tím, jak vše zvládá, byl bych ochoten připustit, že lidi jsou k němu nespravedliví. (Dnes jsem například reagoval na post Miroslava Kalouska, který mu vyčítal, že se nechal očkovat jako první.) Babiš skutečně nemůže obsáhnout všechno. Jenže on si neustále přisvojuje cizí zásluhy a všechny neúspěchy hází na někoho jiného. Je tak nutné napsat, že není jen hajzlem, ale i člověkem zodpovědným za smrt při nejmenším stovek lidí.

Nezbývá než doufat, že část voličů prozřela a aspoň tajně dá v příštích volbách hlas někomu jinému. Nebo v horším případě zapšknou a k volbám nepřijdou. Populismus není volební program.

A čím dál více se znemožňuje ČSSD, která ANO drží u moci. Pravdou je, že kdyby je nedržela ČSSD, byl by Babiš schopný se obrátit o podporu na SPD. V tom případě jen doufám, že v ANO je i pár slušných lidí, kteří by tuto spolupráci nepodpořili.

A ještě je tady otázka, jak by na situaci reagoval Miloš Zeman. Určitě by našel způsob, jak Babiše udržet do voleb u moci. Asi to ani není tak těžké.

Tak to je pěkně blbá pasáž tohoto deníku. Je dobře, že sníh udělal dobře tolika lidem. Vykašlali se na Covid a Babiše, staví iglú a plní si sen strávit v něm noc, nebo běhají po lese na sněžnicích či běžkách.

Tak já jdu taky.

Nahoru