41/2020

Verze pro tisk |

I tento týden jsem pátral po zajímavých videích z Českolipska. Na komisi města jsem se ptal, jestli stále platíme televizi RTM+ za natáčení Českolipského magazínu.

Stále ano, ale většina materiálu nejde na youtube, takže pokud jste nestihli vysílání v televizi, všechny natočené magazíny najdete mimo jiné zde. Tak se koukejte, když si to platíte.

Stejně tak jste si zaplatili oficiální video Libereckého kraje, které je věnováno Českolipsku.

Jak vypadá ze sedla motorky známá silnice mezi Liběchovem a Dubou, se můžete podívat zde.

 

Tady jsou trochu lepší záběry a komentář ke stejné lokalitě z pohledu Týmu silniční bezpečnosti.

 

Stránky kudyznudy použili pro propagaci našeho regionu reportáž TV Nova. Vy si při sledování pořadu můžete zahrát oblíbenou školní hru – najdi chybu.

 

(Například když hovoří o Ralsku, důsledně zařazují snímky Děvína.)

Jak přibývá dronů, přibývá i záběrů na Českolipsko z výšky. Nabízím tři videa.

 

 

 

Se Šnekem TV můžete projet Průrvu Ploučnice.

 

Já s přítelkyně vnučkou stále vymetám hřbitovy (samozřejmě kvůli světýlkům a květinám, ještě se nechystám). A stále více se mi líbí projekt turnovského pantheonu. Dokonce jsem už trochu pátral, jestli v Lípě na hřbitově také nemáme nějaké zajímavé osobnosti. Z pestrostí Turnova se to nedá srovnávat, ale pár osobností jsem našel.

Anna Stolová – vůbec první pohřbený člověk na současném hřbitově. Byla to teda nádenice z Velkého Grunova. Ale byla první.

Anebo sourozenci Kubálkové, oba krejčí, kteří se postavili nastupujícímu nacismu v Lípě.

Po zpřístupnění archivů by mělo být relativně snadné pátrat po osudech legionářů.

Největší hrobku zde mají Schmeykalovi, ale jejich ostatky v ní nejsou. Byly po válce údajně přemístěny bůhvíkam a v jejich hrobce byly uloženy mrtvoly ruských vojáků.

Skoro mi to připadá jako zajímavý námět na seriál.

Další z věci, které při procházkám Turnovem provádím, je focení starých dveří. Nikdy jsem si neuvědomoval, jak hodně si na vchodech do domů dávali naši předci záležet.

Na závěr pár fotek ze včerejší ranní procházky k Valdštejnu.

Nahoru

Komentáře

Re: 41/2020

Hezké. To zaměření na na CL a okolí by mohl být pro i-noviny takový návrat ke kořenům. Jen doplním, že na náhrobku Kubálkových je uvedeno: "Průkopníkům socialismu" ...

Nahoru

Re: 41/2020

Chci si některé hroby vyfotit. Najdu ho? Víte o nich více?

Nahoru

Re: 41/2020

V samotném levém horním rohu hřbitova. Byli to členové sociální demokracie. Ale dlouhé roky chodíme pokládat kytičku jen my, členové KSČM ...
Zkuste jít cestou tohoto odkazu: http://www.vscl.cz/osobnosti-K#637
Pozornosti doporučuji i hrob polského vojáka - je cca 30 m zpátky od Kubákových směrem k centrální cestě. Slyšel jsem takovou story, že i když jsou tam uvedena dvě jména, tak se jedná o jednu a tu samou osobu - snad rozvědčíka polské armády, který měl krycí doklady (???).

Nahoru

Re: 41/2020

Taky máme velmi početnou sbírku ( vyfocených ) dveří a portálů domů z různých měst. M.j. taky dost jich je z České Lípy . Na takové řemeslné skvosty je vždycky radost pohledět a obdivovat.

Nahoru

Re: 41/2020 Hřbitovy

A ten hřbitov u Rynoltic, kde se točily některé scény z filmu Rok ďábla, znáte? Hezký den!

Nahoru