4/2021

Verze pro tisk |

Na úvod nějaké ty covidové zprávy.

Přítelkyně je už oočkovaná, ale signál wifi se nezlepšil. Zatím žádné vedlejší účinky, pokud mezi ně někdo nepočítá to, že to píchlo. V místě vpichu nemá ani zarudlé místo. Vlastně ani nemůže najít, kam ji píchli. Tak možná jen kecá, aby byla zajímavá. A podobně kecají i ostatní lékaři od nich z oddělení, kteří se nechali očkovat všichni.

Mimochodem jsem rád, že nemocnice Motol podala trestní oznámení na toho kreténa Josefa Zapletala, velkého obdivovatele poslance Volného, který udělal z našeho parlamentu Oktagon. Zapletal šířil zprávu, že většina motolských lékařů skončila po aplikaci druhé vakcíny na JIPu.

V nemocnici v Jičíně natočili klip k Jerusalema Challenge. Mě to dojalo, ale ne všechny diváky.

Internet je plný hlášek typu: „Covidové divadlo, to jsou ti unavení zdravotníci.“

Podle části občanů zdravotníci nemají nárok na normální život. Někteří tak ještě nepochopili, že hlavní důvod opatření je nezhroucení zdravotního systému. Třeba se takřka nemluví o tom, že se kvůli Covidu zastavila tzv. odkladná péče.

Ale na druhou stranu chápu, že řada z nás už prakticky všechny zprávy k této tématice vytěsňuje. Já, když jsem ve škole, tak také. Je to úleva strávit aspoň čtyři hodiny týdně s prvňáky a druháky. S nimi člověk rychle zapomene, že mohou vir přenášet. Covid se nám přehnal školou podruhé, ale ještě žádné dítě nebylo příznakové. 

Tentokrát jsme mimo jiné dělali pokusy. Jeden byl přímo motivovaný videem, které se šířilo internetem mezi absolventy VŠŽ. Paní Iveta v něm provádí pokus se sněhem dokazující, že sníh vlastně není sníh, ale chemická látka, kterou na nás kdosi sype z letadel. I prvňačka Ethel dokázala vysvětlit, proč sníh černá, když se dá nad zapalovač nebo svíčku. Bohužel o sublimaci se učí až v šesté třídě. Tam ještě Ethel nechodí a zřejmě do ní nechodila ani paní Iveta a pár tisíc uživatelů internetu, kteří video nadšeně sdíleli.

Pokud vám utekly některé mé příspěvky tohoto týdne, tak připomínám poslední díl Českolipského pantheonu. Život Franze Picka by skutečně vydal na román. Už bohužel vím, že umřel bezdětný, takže se těžko dostanu k dalším podrobnostem. Ale budu ještě pátrat. Je to takový James Bond České Lípy.

Pátrání po osudech mrtvých a zpovídání živých, to je to, co mě v i-novinách nejvíce baví. Tento týden dva různé soudky. Dva kluci, jejichž životem je rap (zde je odkaz přímo na přehrání na Českých podcastech), a sportovec, podnikatel a čím dál víc i politik (zde).. Tento týden se Podcasty i-novin poprvé objevily v Apple Podcasts rankings i v oblíbených na Podcast Go. Je to taková morální vzpruha. 

Bohužel raperský podcast měl trochu smutnou dohru. Pár hodin po zveřejnění  Reyovi někdo jeho klip zabanoval. Aspoň uvolnil některé své starší. Najít je můžete v jeho kanálu.

K rapu bych se rád ještě vrátil. Také rád podpořím kohokoliv, kdo zkouší podnikat v této nelehké době, kdo maluje, píše. Stačí se ozvat. Každý je zajímavý. Ať stále nemusím číst, jak Lípa je mrtvé město. Já upřímně nechápu, jak si to stále může někdo myslet. Kolem nás je hrozně moc inspirujících lidí.

Nahoru

Komentáře

Re: 4/2021

S tím covidem jste mi, pane Bárto připomenul, že to ještě není ani rok, kdy jsem sledoval počty zemřelých a s obavami čekal, kdy vystoupí na 100. A dnes? Podle posledních údajů 15 369 ... A máte pravdu, základní je, aby se nezhroutil zdravotnický/nemocniční systém.
Proto mě "rýmičkáři" doslova děsí.

Nahoru

Re: 4/2021

Všichni jsme otupěli. A vzpomeňme, jak jsme čekali na prvního, pak na prvního v Libereckém kraji. Dnes je to už jen statistika, pokud se to netýká někoho blízkého...

Nahoru

Re: 4/2021

Můj kamarád se taky se mnou dohadoval, že covid není to, co španělská chřipka, to ho nikdo nepřesvědčí.
Nejlepší je zjistit fakta. V českých zemích zemřelo tehdy za dva roky cca 50 tis. obyvatel. Lidí hladovějících, zdecimovaných WWI,stát s rozvráceným zdravotnictvím.
Dnes je to za nesrovnatelné výživy, kondici a s nesrovnatelným stavem zdravotnictví přes 15 tis.za rok.
Ta španělská byla ve srovnání opravdu "chřipička".
Teď už mlčí. Pro zajímavost, moje prateta ji prodělala. Celoživotně se trpěla třesem a neměla téměř vlasy

Nahoru

Re: 4/2021

Mám studentku, mladou gynekoložku, porodníka.
Na ní se vakcína (na rozdíl od mnoha úředníků) ještě nedostala. A kdo ví, kdy na ni přijde řada.
Občas se stane, že přijmou Covid pozitivní rodičku, která není schopna porod v respirátoru (či roušce) udýchat.
Ženy vědí proč, muži s představivostí jistě také.
„Smrtelník“ by v respirátoru, štítu a dalších ochranných pomůckách takhle fyzicky náročnou práci těžko zvládal den za dnem.
Ani mí další "MUDr" studenti (dentista a chirurg) zatím netuší, kdy na ně přijde řada.
A pak slyšíte borce, kteří předběhli ve frontě na vakcínu lékaře, učitele, stařečky a stařenky….. „ Nestydím se za to, ale příjemné mi to není“ (asi mu je nepříjemné, že se to zveřejnilo).
No, jak by řekl rytíř Brtník z Brtníku: „Fuj tajbl ve spolek“.

Mikroskopování, zapalování sněhu a podobné úžasnosti z naších prvňáčků asi vychovají ty, kteří, až je jednou pustíme do života na sociálních sítí, zastaví debilní hypotézy a hoaxy hned v zárodcích.
Zápis do školy Okna je to nejlepší, co jsem pro své děti (možná kromě porodu) v životě udělala.
Díky všem učitelům, které jejich práce baví.

Nahoru