42/2020

Verze pro tisk |

Dobrých zpráv není nikdy dost. Obzvlášť v této době. A zpráva o tom, že českolipská Farní charita dostala cenu Zaměstnavatel roku 2020 v soutěži Stejná šance, by neměla zapadnout.

Tak ji ještě jednou připomínám – více informací je zde.

Pokud vám utekly informace o tom, jak bude probíhat advent v České Lípě, tak stručně:

na náměstí T.G.M. bude stát zhruba 12 metrů vysoký smrk (v oficiálně zprávě se píše, že obecný, ale žádný takový neznám, tak to asi bude ztepilý)

na některých místech bude nová vánoční výzdoba

od pondělí 30. listopadu až do Štědrého dne budou na náměstí T.G.M. hrát od 14 - 18h koledy

o adventních nedělích 6., 13. a 20. prosince by měly na velkoplošné obrazovce na nám. T.G.M. běžet namísto koled vánoční koncerty českých hvězd

klasický řemeslný trh bohužel za současné situace není možný

klasické rozsvícení vánočního stromu se letos bohužel neuskuteční, stejně tak nebude ohňostroj (což ale většině zřejmě nevadí)

Hřbitovní téma

Už dvakrát jsem psal o zajímavém projektu, který udělali v Turnově – o pantheonu. Procházka turnovským hřbitovem je tak velmi poučná.

Já hned v pondělí po práci vyrazil na českolipský hřbitov. Samozřejmě je chudší na osobnosti. Byl založen daleko později. Podepsalo se na něm vysídlení původních obyvatel, přesto se zde pár kousků najde. Hodně bych prosil o pomoc. Už minulý týden mi dal tipy na zajímavé hroby František Chot. Pokud byste věděli cokoliv o lidech pohřbených buď na centrálním hřbitově nebo i na jiných českolipských hřbitovech, budu rád. Vím, že se nevyrovnám zdejším historikům, ale přece jen si platím členství v několika genealogických databázích, mohl bych tak vyšťourat něco navíc.

Nevíte třeba někdo něco o tomto hrobu? Měl by v něm ležet nějaký partyzán. O hrob se evidentně někdo stará.

Bylo by hezké za pár let udělat brožurku o českolipských osobnostech zde pohřbených. Pátral jsem i po partnerčině židovské větvi, tak třeba bych mohl hledat i po příbuzných osob ze hřbitova na Střelnici. No, uvidíme, budu rád za každý tip, každou zprávu.

Učitelé a učitelky

Jen teď moc nestíhám. Na děti ze školy si s kolegyněmi stále něco vymýšlíme. Kromě videí o přírodě jsem začal dělat i videa o jednoduchých pokusech na doma. Stále řeším, jak s dětmi natáčet podcasty – první nápad jste mohli už na i-novinách vidět, či spíše slyšet – zde.  

Má videa opět zaujala televizi, takže u mě redaktorka s kameramanem strávili středeční hodinku. Ani raději nebudu říkat, kdy to v televizi poběží, ale myslím, že řada z vás si toho všimne. Dokonce pro mě můžete hlasovat v anketě webu aktuálně.cz a Lidových novin (zde).

To byla taková reklama. Ale upřímně si myslím, že některé mé kolegyně slaví větší úspěchy. Třeba kolegyně Dita použila můj know how, přidala svou pečlivost, přirozený projev, hudební talent a její video o svatém Martinovi nám během týdne postavilo všechny youtuberské statistiky na hlavu. Bez většího PR ho zhlédlo přes 11 tisíc lidí.

A to si nikdo z těch diskusních přispěvatelů, kteří zaplevelují internet a hejtují učitele, neumí představit, jaké to je na dálku učit prvňáky či druháky, často rozdělené do skupiny. Dvanáct hodin i více práce denně. Bez nějakého speciálního ocenění, ať materiálního či společenského. A nějaký čurin napíše, proč nenastoupí do nemocnic učitelky, když teď stejně nic nedělají. Přijde mi ještě více v této době než v době volby prezidenta, že značná část populace má v hlavě opravdu nachynděno. (Nechtěl jsem napsat český expresivní výraz, abych nenaštval majitele novin, tak jsem použil slovo našich romských spoluobčanů.)

A to jsem začal deník tak optimisticky.   

Nahoru

Komentáře

Re: 42/2020

Díky za "pochvalnou zmínku" :-)
Hřbitov (-y) - pokud to zvládnete, případně Vám někdo pomůže, tak by to byla ta potřebná, správná ... regionální historie.
On-line učitelé - Váš "oblíbenec" Honza Koros také učí distančně a také je z toho ponekud perplex ...
A vrátím se na začátek - Farní charita - přečtěte si někdy jejich výroční zprávu a dejte vědět, co si o tom myslíte ...
Díky, krásný zbytek víkendu.
FCh

Nahoru

Re: 42/2020

Ten, kdo posílá učitele dobrovolničit do nemocnic, aby se doma nenudili a byli užiteční, je nejen čurin, ale zcela jistě bezdětný čurin.
Nebo alespoň čurin bez školou povinných dětí.
K tomu není co dodat, lze jen zatlačit slzu lítosti, případně vzteku.
Mám doma prvňáčky. Jejich paní učitelka je velmi trpělivá a vstřícná. Je vidět, že ji práce s dětmi baví a vkládá do připrav hodně času i lásky k práci s dětmi.
Naše generace (i když já jsem lehce mimo generaci rodičů prvňáčků) není zvyklá učitele chválit. A to je škoda a chyba. Chválit by se měli všichni, kteří svou práci dělají dobře.
A tak naší paní učitelku chválím nejen osobně, ale někdy po týdnu distanční výuky jsem ji pochválila i u vrchnosti (napsala jsem paní ředitelce).
Ke konci jedné online hodiny jedna z dcer prohlásila „Děkuju za hodinu, Lucko, už se na tebe těším, ty počítačové hodiny mne už nebaví.“
Hned po odpojení, jsme si popovídaly o tom, co pro ně paní učitelka dělá a že ji ta nešikovná slova mohla přijít líto.
Dcera (slzy na krajíčku) poprosila, abych paní učitelce zavolala, že se jí chce omluvit.
Tak se jí omluvila. A to je dobře. Je důležité vážit si práce ostatních.

Přeji všem učitelům, ale i dětem a rodičům, aby se z dané situace nehroutili a užívali si vše, co je na současné situaci dobré. A pevné nervy a nadhled při střetnutí s blbcem!

P.S. Dita je borec, stejně jako její učitel.

Nahoru