Jakub Vašíček: Na divadle nás baví, že jsme díky němu spolu

Verze pro tisk |

Profesionální pražské divadlo Športniki vyniká nad ostatními svými divadelním stylem: na jevišti se nebojí kombinovat živé herce s loutkami a vlastními písněmi. Do České Lípy přijeli již podruhé, tentokrát se hrou nazvanou Simply Clever. Jak reklamní slogan napovídá, hlavní roli ve hře bude hrát vůz značky Škoda. O divadle, sportu a autech jsme si povídali s režisérem představení Jakubem Vašíčkem.

1. Jak už se mohli jednou přesvědčit i českolipští diváci, váš divadelní styl je velmi originální a svérázný. Co vás na něm nejvíc baví?

Na našem divadle mě osobně - ale myslím si, že mluvím za všechny - baví ta prostá skutečnost, že jsme díky jeho provozování spolu. A to jak na jevišti, tak mimo něj. A to je pro nás asi ta základní hodnota, která - podle mého názoru - potom umí přeskočit z jeviště do hlediště.

2. Hra Simply Clever je road movie o Škodě 120. Máte na tento vůz nějaké vzpomínky z dětství? Měli jste ji doma?

Tak tohle je otázka, která je mi šita přímo na tělo, neboť naše rodina žádné auto nikdy nevlastnila a já sám jsem po nespočetných pokusech dosáhl vlastnictví řidičského průkazu až letos srpnu, takže mnoho situací a replik spjatých v Simply clever s motoristickým žargonem jsem pochopil až nyní a některé ještě doufám časem ocením.

3. Vaše krédo je Sport je divadlo, divadlo je sport. Znamená to něco konkrétního? Nebo jen to, že hrát může být někdy pořádná fyzická fuška?

Naše divadlo vzniklo ve Slovinsku, kde jsme k údivu domorodců chodili každý den běhat, a proto jsme jimi byli pokřtěni jako Športniki - tedy sportovci. Takže krédo Divadlo je sport není v našem případě žádným intelektuálním konstruktem, ale tvrdě vydřenou realitou. A fuška to samozřejmě je i na tom divadle.

4. V České Lípě budete v rámci Českolipského divadelního podzimu hrát už podruhé. Jak se těšíte?

Těšíme se samozřejmě velmi, neboť pokud si vzpomínám, bylo to minulé hraní výživné a publikum vstřícné.

   

Nahoru