Pákistánské odpoledne v Kině Máj

Verze pro tisk |

Toto odpoledne velmi volně navazuje na zdařilou "Pobaltskou misi", která proběhla v kině Máj v Doksech v letech 2010–2012. Tehdy jsme mohli virtuálně zavítat do Litvy, Lotyšska a Estonska, do zemí, které mnozí z nás teprve objevují.

Tentokrát se s hlavním organizátorem celé akce, panem Asifem Iqbalem, přeneseme vzdušnou čarou ještě dále na východ, a to až do Pákistánu.

Pákistánské odpoledne se bude stejně jako předešlé ročníky skládat z několika bloků. Obrazem a slovem Vám Pákistán představí Ondřej Kozel, cestovatel se slabostí pro jihovýchodní Asii, který má k této zemi velmi vřelý vztah. Tancem Vám jej přiblíží tanečnice Tereza Štojdlová, která se věnuje interpretaci pákistánských tanců, ale také již zmíněný Asif Iqbal.

Ani tentokrát nepřijdou zkrátka naše chuťové pohárky. Protože je Pákistán zemí pestrých barev, odráží se tato pestrost také v pestrosti tamějších chutí, což si ověříte při ochutnávce tradičních pákistánských jídel a nápojů.

Odpoledne bude korunovat nádherný a několika filmovými cenami ověnčený snímek Ramchand Pakistani. Film velmi citlivou formou pojednává o malém chlapci, který se stane spolu se svým otcem obětí politické nevraživosti mezi Pákistánem a Indií.

Přijďte spolu s námi zažít barevné kouzlo a hřejivé teplo dalekých krajů, které Vám může v sychravých podzimních dnech navodit příjemnou náladu.

Akce se koná v sobotu 23. listopadu odpoledne od 16.00 hodin v kině Máj Doksy. Vstupné pro děti a studenty je 50 Kč, pro dospělé 80 Kč. Další informace naleznete zde a zde.

 

Časový harmonogram:

16.00 – 16.45 – ochutnávka tradičních pákistánských pokrmů
a nápojů (kuře biryani, samoza, mangový nápoj)


16.45 – 17.00 – představení hostů a účinkujících


17.00 – 17.15 – ukázka pákistánského tance (Tereza Štojdlová,
Asif Iqbal)


17.15 – 18.30 – beseda s cestovatelem Ondřejem Kozlem
a projekce jeho fotografií z Pákistánu


18.30 – 19.00 – přestávka, čaj masala


19.00 – 20.40 – projekce filmu Pákistánský chlapec v Indii
(Ramchand Pakistani)


20.40 – 20.45 – zakončení akce

 

Filmové ohlasy:

Trocha pražského inspirativního ohlédnutí…

Asif Iqbal a Dáša Váňová jsou zakladatelé nové tradice uvádění pákistánských filmů v České republice. Zatímco indický Bollywood si už našel svou diváckou obec, soustředění jen na Pákistán tu zatím chybělo.

V srpnu 2013 pražská Lucerna z iniciativy Asifa Iqbala uvedla poprvé film Ve jménu Boha (Khuda Kay Liye) Shoaiba Mansoora, který vyhrál v roce 2008 cenu za nejlepší režii na Asian First Film Festival a ve stejném roce byl jeho režisér nominován v kategorii New Voices/New Visions Grand Jury Prize na Palm Springs International Film Festival. Nejpodstatnější ale bylo, že snímek prolomil ledy a byl prvním pákistánským, který se po 40 letech hrál v Indii.

Srozumitelný příběh i pro západní publikum přijali Češi s nadšením. Názory na různé výklady Koránu začínají být pomalu aktuální i v našich zeměpisných šířkách. A proto je velmi dobré vnímat celou kulturu Pákistánu v celé jeho šíři. Barvy a tance zosobňuje v předprogramu před projekcí tanečnice Tereza Štojdlová, specializující se právě na pákistánský tanec. Chutě a vůně pak zprostředkovává tradiční pákistánské jídlo a nápoje nabízené ve foyer.

Ohlas na sebe nenechal dlouho čekat a reprízu Ve jménu Boha společně s premiérou Pákistánského chlapce v Indii (Ramchand Pakistani) uvedl pražský Atlas ve speciálním bloku nazvaném Pákistánský večer letos v říjnu. Film Mehreena Jabbara i tentokrát doprovodil bohatý program složený z tanců, osvěty a dobrého jídla a pití.

Tentokrát příběh zprostředkovával problematiku hranic mezi Pákistánem a Indií. Velmi přirozené herecké výkony ani v nejmenším nedávaly tušit, že například hlavní herečka Nandita Das je profesionálka a hraje stejnou měrou v komerčních i artových filmech a není tedy na plátně jen sama sebou.

Ohlasy byly znovu velmi příjemné a proto je tu nyní také Pákistánské odpoledne v Doksech. I vy můžete zjistit, že právě pákistánské filmy jsou ty, které vám třeba chyběly v tuzemské nabídce.

Markéta Nedvědová – studentka filmové vědy na FF MU v Brně

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru