Tým Recyklojízdy se zastaví i v České Lípě, tématem jsou baterie

Verze pro tisk |

Recyklojízda je celorepublikový projekt, v rámci kterého se sportovní aktivitou upozorňuje na důležitost recyklace nejrůznějšího odpadu. V letošním roce podpoří projekt recyklaci baterií, tříčlenný tým zdolá na elektrokolech celkem 800 kilometrů napříč celou republikou. Start Recyklojízdy bude 11. června v Českém Těšíně, v České Lípě se recyklační tým zastaví v úterý 18. června v 8:30 na náměstí T. G. Masaryka.

„Celou akci děláme především proto, že chceme jít mezi lidi, mluvit s nimi o tom, že i když se někomu mohou zdát baterky malé, do koše rozhodně nepatří. Je potřeba je odnášet na sběrná místa, odkud putují na recyklaci. Chráníme tím životní prostředí,“ říká Eva Gallatová, která je členkou týmu Recyklojízdy a zároveň zastupuje neziskovou společnost ECOBAT. Ta v České republice již 17 let zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií.

Z České Lípy se cyklisté vydají dál směr Děčín. Kdo bude chtít, může se k týmu přidat a na jejich cestě je na kole doprovodit. Největší radost ale organizátorům uděláte, když přinesete na setkání baterie, které se následně správně roztřídí. Pro ty, kteří přijdou přímo na místo, mají organizátoři připravené krabičky ECOCHEESE, ve kterých mohou skladovat baterie přímo doma a pak je odnést na sběrné místo. Kdo nebude moci přijít přímo na setkání, může baterie odevzdat v Regionálním turistickém informačním centru na náměstí T. G. M.. My poté baterie týmu Recyklojízdy odevzdáme,“ uvedl českolipský místostarosta Jaroslav Turnhöfer. 

Zatím jen polovina baterií končí na recyklaci, pojďme to změnit!
Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl Recyklojízdy – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů.

V České Lípě máme celkem dvanáct červených kontejnerů, které jsou určené na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Najdete je v ulicích Brněnská u č.p. 2745, Emila Filly u č.p. 3258, Příbramská u č.p. 2005, Antonína Sovy u č.p. 1703, Jižní u č.p. 2139, Křižovatka ul. U nemocnice-J.Wericha, Okružní naproti č.p. 2219, U Střelnice u č.p. 2667, Českých bratří u Kuželkárny, Křižovatka 5.května-Škrétova, Smetanovo nábřeží u č.p. 1603, Parkoviště před hotelem Merkur. Použité baterie či drobné spotřebiče musí přijmout zpět také každý prodejce tohoto zboží. 

Přehled trasy v internetové mapě si můžete prohlédnout ZDE
 

Nahoru