TIP na výlet: K pramenům Ploučnice

Verze pro tisk |

Řeka Ploučnice je významnou součástí České Lípy a na naši "Českou Amazonku" jsme náležitě pyšní. Krásné meandry Ploučnice jsou celorepublikově známé.
Kde však pramení naše řeka, která se po 106 kilometrech své cesty vlévá v Děčíně do Labe? Nejspíš i tuto odpověď my Českolipáci hravě zvládneme, ale možná že jsme u samotného zrodu naší řeky ještě nebyli... Pojďme to napravit nyní. Zveme vás na výlet k pramenům Ploučnice.

Pěší cesta za pramenem naší řeky začíná v malebné obci Osečná na jejím Svatovítském náměstí. Zde pohodlně zaparkujete a u autobusové zastávky si všimnete prvního značení naučné stezky/zelený pruh a hnědé cedule označující turistický cíl...Směr je jasný, vydejme se na cestu. Na stezce vás čeká celkem osm zastavení a osm naučných tabulí. Dozvíte se z nich informace o vodních živočiších, o geologii, o historii mlýnů v Osečné, něco o houbách, živočiších a rostlinách zdejších lesů. Na samém konci se ohlédnete v čase zpátky a prohlédnete si proměny obce Osečné.

Bezesporu největším lákadlem nejen pro děti bude možnost ochutnat chladnou, osvěžující vodu ze samého pramene. Celá trasa je nenáročným 2,5 kilometru dlouhým okruhem, který projedete i se sportovním kočárkem a s trochou sil a trpělivosti i s golfkami. Zajímavým zastavením je Jenišovský mlýn, první mlýn na řece Ploučnici. Jedna z cedulí na trase vás podrobněji zpraví o všech mlýnech v Osečné. Jenišovská samota je zajímavá nejen svým úctyhodným stářím, mlýn v těchto místech stojí již od konce 16. století. Zajímavostí této stavby je, že vznikla ještě v dobách, kdy prameny Ploučnice byly mnohem vydatnější a poskytovaly více energie na pohon mlýnského kola. Kříž stojící před stavením připomíná vraždu majitelů mlýna, manželů Reischelových. V roce 1843 se stali obětí loupežného přepadení právě zde v jejich mlýně. Náhon mlýna byl veden přímo od pramenů Ploučnice. Zajímavostí Jenišovského mlýna je, že se o něm zmiňuje i spisovatelka Karolina Světlá ve svém románu Frantina. 

Celá procházka je velmi milá, v úterní chladný podvečer za vlády ledových mužů jsme po cestě nemíjeli nikoho dalšího. Zakončení stezky je také veselé, u ohrady s koňmi. Spatřit krásné a spokojené pasoucí se koně potěší nejen malé milovníky přírody.
 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru

Komentáře

Re: TIP na výlet: K pramenům Ploučnice

Jen pro doplnění

Ploučnice (nejspíš) pramení mnohem výš - až nad Hořeními Pasekami, pod Dělanou cestou (s pěknými vyhlídkami) označený jako pramen Horní Ploučnice. Ale ten popisovaný v tipu na výlet je známější a také moc hezký a na rozdíl od horního pramene lepší na focení.

Nahoru