Expediční kamera bude v Doksech letos již posedmé

Verze pro tisk |

Celovečerní pásmo špičkových dokumentárních filmů, které v uplynulé sezóně zvítězily na mnoha mezinárodních filmových festivalech, uvidíte v kině Máj v Doksech v sobotu 18. března odpoledne od 15 hodin.


Stejně jako každý rok na vás čekají dobrodružné výpravy do úplné divočiny a tajuplných míst, ale také dokumenty o poznávání starobylých kultur. Můžete se těšit například na extrémní expedice do těch nejméně dostupných míst Kavkazu a Aljašky, ale také na neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností v extrémně obtížných podmínkách pouště Gobi. Již posedmé jsme pro vás připravili odpoledne plné dobrodružství, napětí, úžasných záběrů a výkonů.

Na jaké filmy se můžete těšit letos?

Divočinou Aljašky
Šestice kamarádů z Čech, Moravy a Slovenska se vydává za polární kruh na překrásnou Aljašku splout řeku Alatnu. Vybaveni loděmi, jídlem v „medvěduvzdorných“ kontejnerech a pepřovým sprejem plánují překročit kontinentální rozvodí a plout 300 km na jih až na polární kruh. Cestou se chystají podniknout pěší túru k Arrigetch Peaks, postavit plachetnici nebo třeba péct chleba.

Návrat do Zanskaru
Zanskar byla po tisíce let jedna z nejhůře dostupných oblastí na světě. Rozkládá se uprostřed hor indických Himálají. Ročně ji navštívily pouze stovky turistů. Jediné spojení s civilizací bylo možné pouze po dlouhé a nebezpečné cestě podél řeky. Nyní je téměř před dokončením výstavba silnice, která může navždy změnit toto duchovní a poklidné místo.

Pura vida
Nadšený cestovatel a cyklista Hervé si vymyslel bláznivý plán. Po absolvování 40.000 km po silnicích a cestách přidělal v Ekvádoru kolo na loď, pojmenoval ji “Pura vida” a začal svou životní cestu. Své kolo použil jako pohon lodě a splul řeku Amazonku. Během 20 měsíců urazil přes 7500 km a vystřídal 26 řek. Po cestě byl ohrožován divokou vodou, vrtkavým počasím, krokodýly, drogovými dealery a piráty. Navštívil šamany, domorodé kmeny a sblížil se s jihoamerickou přírodou takřka do morku kostí.

Projekt Moffat
Krátký film, ověnčený řadou mezinárodních cen, je zasvěcen životnímu příběhu první britské horské vůdkyně Gwen Moffat. Ta před 70 lety dezertovala z armády a rozhodla se svůj život zasvětit horám a skalnímu lezení. Film je náhledem do Gwenina života prostřednictvím mladé spisovatelky Claire, která si na vlastní kůži vyzkoušela koupání v ledových horských tůních a řekách a lezení s dobovou horolezeckou výbavou.

Cesta do Kazbegi
Gruzínské liduprázdné hory, horská kola, nejnutnější zásoby jídla a dva stany. To jsou hlavní hrdinové filmu, který sleduje cestu čtyř kamarádů z Omala po hřebeni Kavkazu až do města Kazbegi. Tuto trasu si obvykle vybírají trekaři, ale naši hrdinové si ji téměř celou dali na horských kolech.

Na jeden nádech
Krátký film, nominovaný na řadě prestižních filmových festivalů, který vás prostřednictvím unikátních podvodních záběrů zavede do zcela jiného a málo známého světa. Autorem je podvodní filmař Ken O’Sullivan, který se během celého roku potápí v oblastech severního  Atlantiku.

Ultra Trail Gobi Race
Poušť Gobi se rozkládá na severu Číny a jihu Mongolska a je jednou z nejstarších a největších pouští světa. V čínské části pouště se každoročně koná extrémní závod Ultra Trail Gobi Race na 400 km. Trasa závodu zčásti kopíruje trasu hedvábné stezky, v minulosti využívané k obchodním účelům. Závod se běží bez podpory, vše potřebné si musí obstarat samotní závodníci.

Podrobnější informace o všech filmech, které uvidíte na letošním festivalu, najdete na www.ExpedicniKamera.cz. Navštívit můžete také webové stránky kina http://kinomaj.mksdoksy.cz/.

Cenově zvýhodněnou vstupenku v předprodeji si můžete zakoupit v  Infocentru města Doksy. Vstupné na festival v předprodeji: děti a studenti 50 Kč, dospělí 80 Kč. Vstupné na festival na místě: děti a studenti 70 Kč, dospělí 100 Kč*

Občerstvení nabídne již tradičně TAO čajovna z České Lípy. 

Nahoru