Martin Ryšavý uvádí cestopisnou esej Slepý Gulliver v kině Máj

Verze pro tisk |

V úterý 23. května v 18.00 hodin představí v kině Máj v Doksech svůj cestopisný film filmař a cestovatel Martin Ryšavý. Součástí večera bude i vyprávění autora o jeho cestách na Sibiř a beseda s diváky.

Projekci filmu osobně uvedou dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera, filmař, cestovatel a pedagog Martin Ryšavý, producentka společnosti Background Films Klára Žaloudková a distributor filmu Mikuláš Novotný. Po skončení filmu distributoři pozvou diváky na malé pohoštění a neformální setkání s autorem, kde se mohou dozvědět více detailů o jeho putováních po Sibiři a pohledu na současné Rusko. Zaměříme se i na Ryšavého románovou tvorbu a působení v pozici vedoucího katedry scenáristiky pražské FAMU. 

Jeden z nejvýraznějších současných českých filmařů a literátů, dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera Martin Ryšavý je sám ústřední postavou svého nového, filosoficky laděného cestopisného filmu. Účastní se ukrajinského Majdanu, transsibiřskou magistrálou se vydává přes Rusko, plaví se po řece Kolymě, potkává kočovné pastevce sobů, vojáky, mystiky, umělce a učence. Snaží se porozumět aktuálnímu stavu dvou momentálně znepřátelených zemí bývalého sovětského impéria. Rámcovou situaci filmu tvoří režisérův rozhovor s pražským optikem Jakubem Thurim, natočený během vyšetření režisérova zraku. Spolu s cestopisným materiálem dává nahlédnout do vědomí cestovatele, bloudícího ve vzpomínkách a stopách smyslových vjemů z výprav do vzdálených končin a hledajícího způsob, jak je pochopit, uspořádat a sdělit.

Slepý Gulliver
Cestopisná filmová esej, ČR, 2017, 108 minut, námět, scénář, režie a kamera Martin Ryšavý. Filosoficky laděný cestopisný film z Ukrajiny a Ruska.
Vstupné 90,- Ml. přístupno
 

alt
Nahoru