Bubeníci rozehrají rytmy z celé planety

Verze pro tisk |

Do Nového Boru se opět sletí bubeníci. Uskuteční se tu naprosto ojedinělý a unikátní projekt, který si získal velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníků není náhodný, protože hudebníci se opravdu slétávají z různých zákoutí hudebního světa a z různých stylů.

"Vzhledem k velkému zájmu diváků pořádáme v Novém Boru dva koncerty, které se uskuteční v městském divadle 3. a 4. listopadu. Dvanáctý ročník Sletu bubeníků představí rytmické styly celé planety. Letošní bubenickou sestavu tvoří špičkoví hudebníci: David Koller, Pavel Fajt, Miloš Vacík, Oona Kastner, Tomáš Reindl, Pavel Koudelka, Ondřej Anděra," říká Radovan Novotný, jednatel společnosti Kultura Nový Bor, s.r.o.

Před zahájením celého turné, které se odehrává v 15 městech republiky, se hudebníci uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici a hudební vzdělání. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, etnických vlivů a inspirací. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.

V historii Sletu bubeníků se mění koncept každý rok, a tak jsme se dočkali například globálního Sletu (zastoupení všech světadílu), afrického i japonsko-české hudební spolupráce, Slet hostil i filipínské umělce.

Slet Bubeníků v roce 2013 je zaměřen na setkání několika hudebních oblastí. Základ tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i ethno hudbě (Koller, Fajt, Koudelka), ty podpoří latinsko-americká rytmika Miloše Vacíka. Arabské bubny a indické hudební nástroje, především tabla, které rozezní Tomáš Reindl. Atmosféru dotvoří multiinstrumentalista Ondřej Anděra (známý ze skupiny WWW), který bude mj. zpívat a obsluhovat elektroniku a samply. Septet doplní německá zpěvačka a klávesista Oona Kastner. Bez nadsázky lze říci, že se na jednom podiu potkají styly celého světa.

Letošní Slet bubeníků je něco jako orchestr snů, něco jako ve sportu All Star umělecký tým. Na jednom podiu jen pro jednu příležitost se potkají nejlepší čeští umělci, kteří by se jinak stěží potkali. Na novoborském pódiu se rozezní až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů, kláves a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely. Letos přibudou i melodické nástroje (kytara, hlas). Tento pestrý globálně-hudební mix každoročně poutá pozornost odborné i laické veřejnosti a koncerty bývají nezapomenutelným hudebním zážitkem.

alt
alt
alt
Nahoru