Jaká byla Noc literatury?

Verze pro tisk |

Ve středu 15. května jsme v České Lípě poprvé uspořádali Noc literatury, jakýsi čtenářský happening, který kromě Prahy a 24 evropských měst, proběhl i v 8 českých knihovnách.

Četly se úryvky z děl současných evropských autorů, která aktuálně obdržela různé literární ceny. Pořadatelé projektu určili 18 titulů, z nichž jsme si pro Českou Lípu vybrali 3, pro 3 čtecí místa. Společnou myšlenkou projektu je setkání s příběhy i městem tak, jak ho neznáme. Vybrané úryvky poodhalují kouzlo velké i malé literatury v přednesu osobností, které máme možnost vídat na zdejších divadelních prknech nebo potkávat v osobním či profesním životě a které se svých rolí předčítačů zhostili s nadšením a naprosto skvěle.

V Městské knihovně na náměstí T. G. Masaryka četl Miroslav Kolář úryvek z románového eposu Jacob se odhodlá milovat dnes již švýcarského autora C.D. Florescu. V Šatlavě vlastivědného muzea a galerie ve Vězeňské ulici přiblížil František Zborník poslední chvíle jednoho z předků Pétera Esterházyho, jenž je autorem ojedinělé rodinné mozaiky Harmonia Caelestis. A konečně, ve sklepení Hradu Lipý představil Jiří Gottlieber titul Vědomí konce britského experimentálního prozaika a esejisty Juliana Barnese.

Čtení probíhalo paralelně na všech místech ve stejném čase, tzn. od 19.00 do 21.00, vždy v půlhodinových intervalech. Pro účastníky–posluchače to bylo docela náročné  v daném časovém rozpětí dorazit na další místo, pohovořit, zklidnit se a naladit to správné soustředění, uchopit atmosféru prostoru… Pak už stačilo nechat se unášet příběhem a užít si první Noc literatury. Bude to nejspíš až za rok, ale už teď se těšíme na druhou!  

Jaká byla Noc literatury?
Jaká byla Noc literatury?
Jaká byla Noc literatury?
Nahoru

Komentáře

Re: Jaká byla Noc literatury?

Škoda, že nepřišlo moc lidu. Tady intelektuálů moc nežije.

Nahoru