Noc na vlnách jako předznamenání 21. Lípy Musicy už v sobotu

Verze pro tisk |

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne v sobotu 20. srpna open air prolog s názvem Noc na vlnách s Lípou Musicou. Ten je zasazen do kulis unikátního českolipského vodního hradu Lipý. V rámci večera zažijí návštěvníci hned čtyři koncerty, na kterých se představí Beata Hlavenková, Vojta Nýdl, Vladimír Václavek nebo Ensemble Flair Jana Rokyty mladšího. Nový formát prologu potěší milovníky folklóru, world music, alternativní hudby a indie žánru. Vstupenky na tento koncert jsou stále v prodeji. 21. ročník MHF Lípa Musica bude oficiálně zahájen Koncertem pro Liberecký kraj 23. srpna v Liberci, kde se mimo jiné představí úspěšná sopranistka Kateřina Kněžíková. Festival letos potrvá až do poloviny října a nabídne na dvě desítky koncertů převážně klasické hudby.

„První novinkou letošního ročníku Lípy Musicy bude českolipský open-air, který jsme připravili do kulis vodního hradu Lipý. V rámci večera a za cenu jednoho koncertu bude mít publikum možnost vychutnat hned čtyři vystoupení, která jsme nazvali „Noc na vlnách“. Představíme nadžánrovou kapelu Flair pod vedením Jana Rokyty, která se pohybuje mezi klasickou cimbálovou muzikou a world music vycházející z moravské lidové tradice. Na tento koncert naváže vystoupení Vojty Nýdla, kterého mohou nejen festivaloví posluchači znát z Clarinet Factory, jako klarinetistu a zpěváka. V roce 2021 vydal u Animal Music své sólové debutové album, které je mimořádně silnou a opravdovou hudební výpovědí opřenou o skvostné muzikantské výkony klavíristky Beaty Hlavenkové, bicisty Daniela Šoltise a basisty a baskytaristy Rastislava Uhríka. Energickou a umělecky silnou vlnou bude zcela jistě vystoupení fenomenálního kytaristy a mága Vladimíra Václavka, který se společně s kytaristou Pavlem Šmídem a trumpetistou Oskarem Törökem postará v projektu FLY o nezapomenutelné... Závěr tohoto večera bude patřit skladatelce, zpěvačce a úžasné klavíristce Beatě Hlavenkové, která vystoupí se svou Kapelou snů v novém projektu Žijutě,“ přibližuje unikátní festivalový prolog Martin Prokeš, ředitel festivalu.

Tradiční srpnový prolog MHF Lípa Musica je v letošním roce nově zasazen do domovského města festivalu – České Lípy. V sobotu 20. srpna tu Lípa Musica otevře třetí dekádu své existence výjimečnou nocí pod širým nebem, která návštěvníkům po vzoru populárních letních festivalů nabídne hned čtyři koncerty v jednom. Pětihodinový hudební maraton odstartuje v 17:30 a představí čtyři hudební projekty.

Večer otevře projekt „Od pramenů k moři“ souboru Ensemble Flair, který představí citlivou symbiózu klasické a lidové hudby z Moravy, Slovenska, Moldávie nebo Rumunska. V projektu zazní také ale i novodobé kompozice uměleckého vedoucího souboru Jana Rokyty na texty slezského barda Petra Bezruče či Josefa Kaluse. Noc na vlnách dále představí projekt „Dítě z větru“ – první sólové album klarinetisty, zpěváka, skladatele a textaře Vojty Nýdla, známého ze symfonických orchestru i progresivního kvarteta Clarinet Factory, které je inspirováno osobním příběhem velmi předčasného a dramatického narození Nýdlovy dcery Johanky a je věnováno všem předčasně narozeným dětem. V druhé polovině večera se představí výrazná osobnost alternativní scény Vladimír Václavek se svým novým projektem „FLY… tak leť“, na němž mimo jiné spolupracuje s významným multiinstrumentalistou Pavlem Šmídem. Noc na vlnách vyvrcholí vystoupením klavíristky, zpěvačky a komponistky Beaty Hlavenkové a její novou komorní intimní výpovědí s názvem „Žijutě“, na které spolupracuje se svojí Kapelou snů.

Vstupenky je možné zakoupit či rezervovat zde. K dostání budou i na místě před koncertem. 

V srpnu festival nabídne i zahajovací koncert a současně Koncert pro Liberecký kraj s názvem Operní gala – Kateřina Kněžíková, který se uskuteční v úterý 23. srpna v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Úspěšnou operní pěvkyní Kateřinou Kněžíkovou společně s jejím hostem, tenoristou Danielem Matouškem, doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Roberta Jindry. Posledním srpnovým koncertem bude i tradiční koncert na saském Oybině, kde se v sobotu 27. 8. představí mezinárodně obsazený dechový soubor Harmoniemusik Sesto fagotisty Ondřejem Šindeláře. Na oba tyto koncerty jsou v prodeji poslední vstupenky. Více na www.lipamusica.cz

Nahoru