50 let kapely Olympic v Mimoni

Verze pro tisk |

Městské muzeum Mimoň připravilo ve spolupráci s pražským občanským sdružením Muzeum a archiv populární hudby (obecně Popmuseum) výběr materiálů k výstavě, která představuje 50 let české beatové legendy.

Až do 17. listopadu čeká návštěvníky výstavy spousta jedinečných fotografií, knih, plakátů, koncertních kostýmů a dalších memorabilií z historie skupiny. K nejpozoruhodnějším artefaktům výstavy patří akustická kytara, na níž Petr Janda v 60. letech složil skladby pro první dlouhohrající bigbítovou desku v tehdejší ČSR s názvem Želva. K vidění jsou také kostýmy z pódiových projektů 70. a 80. let i z amerických koncertů Olympicu v roce 2001 včetně charakteristických kožených vest Petra Jandy. Vystavena jsou různá ocenění – bratislavská Zlatá lyra, Cena Anděl, zlaté a platinové desky nebo ocenění Beatman roku 1966 z anket Olympic klubu ve Spálené ulici v Praze.

¨

Zvukařské fandy potěší ukázka zesilovací techniky, na které Olympic vyrůstal. Zajímavá je i sbírka kompletní diskografie na vinylech (gramofonových LP deskách). Součástí výstavy je i promítání dokumentu mapujícího cestu skupiny od jejího vzniku po současnost.

Výstava dokumentuje též fanouškovské zázemí skupiny: od první komunity kolem klubu Olympic, která vydávala i časopis, pravděpodobně první rockový fanzin v České republice (i jeho nesehnatelná první čísla jsou na výstavě k vidění) po oficiální fan cluby v Praze a v Mimoni.

Mimo oficiální fan club je Mimoň spojena se skupinou Olympic i osobou bývalého člena skupiny J. A. Pacáka. Přímo po něm je pojmenovaná galerie muzea. Je zde trvale vystaveno několik jeho osobních věcí.

Návštěvníci výstavy také vítají prodej propagačních materiálů a hudebních nosičů kapely. K dostání jsou např. knihy Olympic 50 a Petr Janda: Dávno.

Hromadné dopolední návštěvy (např. školy) lze domluvit na tel.: 480 99 00 66.
Více informací: www.muzeummimon.cz.

alt
Nahoru