Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

Exponát měsíce září v muzeu - taneční pořádky

Taneční pořádky jsou jednou z mnoha věcí, které během 20. století zmizely z našeho života. Jsou svědky plesů a zábav našich předků, jejich seznamování, jakou hudbu poslouchali, napoví nám, kdo ti lidé byli. Některé jsou datované a uvádějí příležitost a místo akce, ke které byly vyrobeny.

Vznik tanečních pořádků souvisí s prvními plesy, které začaly být pořádány na počátku 19. stol. nejdříve na panovnických dvorech, poté také v měšťanském prostředí jak v prostorách veřejných, tak i v soukromých domech. Společenská pravidla té doby byla jasně daná a vybočit z nich či je porušit nebylo myslitelné. Takový člověk se vyřadil ze „slušné společnosti“.

Společenská pravidla určovala chování lidí, oblečení pro různé denní doby, pro různé společenské příležitosti apod. To se týkalo i plesů a zábav. Seznam skladeb a pořadí, ve kterém se budou hrát, bylo zapsáno v tanečním pořádku, tanečník dopředu požádal vyvolenou dívku o svolení a oba si tento tanec poznamenali do tohoto tanečního pořádku.

Taneční pořádky byly vyráběny z různých materiálů, měly různý tvar, to vše bylo odvislé od vkusu či nevkusu jeho objednatele a tvůrce a také od estetických požadavků doby. Bývaly doplněny různými ozdobnými střapci, praktickými háčky k zavěšení u pasu nebo navlečení na ruku a miniaturními tužtičkami. Na začátku 2. pol. 19. stol. byly nejoblíbenější vějíře.
Vyráběly je firmy knihařské a tiskařské nebo také grafické, ke konci 19. století i podle návrhů současných uměleckých osobnosti.

Ve sbírkách našeho muzea máme 6 tanečních pořádků a v rámci Exponátu měsíce si je návštěvníci mohou prohlédnout do konce září. 

alt