Výstava Máchův kraj poetický začíná již tuto sobotu

Verze pro tisk |

V sobotu 9. listopadu proběhne od 15 hodin v klubovně Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě vernisáž výstavy Máchův kraj poetický. Na velkoformátových fotografiích autoři Zdeněk Halíř a Vladimír Kuřátko představí kraj pod Bezdězem, který se stal jejich srdeční záležitostí.

Oba fotografové nejsou žádnými nováčky v oblasti fotografie, neboť již mnohokrát vystavovali, ať už samostatně nebo společně, a to nejenom v Česku, ale i v zahraničí (Německo či Finsko). Získali řadu předních umístění ve fotografických soutěžích.

„Téma krajiny a krajinného detailu, které mně je nejbližší, mě také naučilo vnímat přírodu a krajinu tak nějak opravdově. Nespěchám. Přesně podle krásného citátu Karla Čapka: ,Člověk, který tuze spěchá, dojde možná k cíli, ale jen za tu cenu, že se nepodíval na tisíceré věci, které cestou minul.' Člověk se musí do krajiny nejprve vcítit, trpělivě čekat, a pak mu teprve může být odměnou nevšední snímek,“ vyznává se Zdeněk Halíř.

Vladimíru Kuřátkovi se stal doslova osudovým hrad Bezděz, což dokládají i vystavené a publikované fotografie. „Bezděz jsem fotografoval ve všech ročních obdobích a ze všech možných pohledů. Stal se tak stěžejním objektem mého fotografického snažení. Snad tomu chtěl osud, že od roku 1995 žiji přímo v obci Bezděz pod ochranou nejkrásnějšího českého hradu, jehož genius loci mě úplně pohltil,“ přiznává Vladimír Kuřátko.

Vernisáž bude zahájena tematickou přednáškou Ladislava Smejkala o historii fotografování Bezdězu a Doks, poté Zdeněk Halíř přiblíží posluchačům mnohdy náročnou a krkolomnou cestu za krásnou a neotřelou fotografií na první pohled zcela obyčejných míst Máchova kraje.

Vystavené fotografie a mnohé další obsahuje jejich publikace Máchův kraj poetický, kterou textem doplnila Renata Mauserová. Poetický text je vybrán nejen z děl K. H. Máchy a dalších českých básníků, ale je i vlastní tvorbou autorky. V závěru knihy se můžete dočíst, jak se historicky měnilo a vyvíjelo pojmenování oblasti, kterou dnes známe jako Máchův kraj. Tato publikace bude na vernisáži k zakoupení za zvýhodněnou cenu.

„Holdem básníkovi a jeho kraji je tato kniha. Obrazem a slovy odkrýváme tu nevtíravou něžnou poetiku, kterou, byť někdy v jiných kulisách, vnímal básník, když tehdy 21letý poprvé vstoupil do kraje pod Bezdězem,“ doplňuje editorka a autorka textů Renata Mauserová.

Výstava v Maštálkově síni potrvá do 29. prosince 2013.

 Více informací: www.muzeumcl.cz


 

alt
alt
Nahoru